Fotbalová akademie FC Hradec Králové má nového šéfa. Je jím Luboš Prokopec.

Ligový a divizní fotbal

Datum: 5.3.2015, tým FCHK: FC Hradec Králové - A, zdroj: admin

Hned první den v novém roce 2015 usedl na pomyslnou židli ředitele Fotbalové akademie FC Hradec Králové bývalý kouč Votroků Luboš Prokopec. Ten má k mládeži určitě hodně blízko, vždyť si v našem klubu prošel dlouhou trenérskou cestu od elévů až po nejstarší dorost, s kterým dokonce v létě 2011slavil mistrovský titul Přeborníka ČR U19.

Když se dnes ohlédnete za tímto výrazným úspěchem našeho klubu, kam ho řadíte?

Řadím ho hned za postup s A týmem do Synot ligy. Situace v dorostu byla rozdílná v tom, že titul od nás před sezonou nikdo nečekal a my jsme dokázali překvapit. Kdežto u A týmu od nás každý čekal postup do Synot ligy a vše ostatní by bylo vnímané jako neúspěch.

Jste s kluky ještě dnes v kontaktu? A kromě Tomášů Koubka a Holeše, kteří se prosadili až do áčka, potažmo do reprezentace U21, kam to někteří dotáhli?

V přímém kontaktu téměř s nikým nejsem, už to jsou přece jenom čtyři roky a každý z nás si žije svůj život. Když jsem byl trenérem u áčka, tak jsem byl pochopitelně v denním kontaktu s Tomáši Koubkem a Holešem nebo Jardou Zeleným. Často se ale potkávám s Jirkou Hofmanem, který mně u dorosteneckého týmu pomáhal.

Co obnáší funkce ředitele fotbalové akademie?

První půlrok žádné výrazné změny nechystám, chci se se vším důkladně seznámit, poznat zblízka jednotlivé hráče a trenéry, až pak můžu dělat nějaké závěry. Od července chci ale určité věci změnit, v hlavě už svou vizi mám, ale je předčasné ji prozrazovat. Momentálně řeším příchody hráčů do jednotlivých kategorií, protože například u velmi talentovaného ročníku 2000 jsme měli zhruba jednu třetinu hráčů, kteří nebyli našimi kmenovými hráči a hrozilo tak, že by nám v létě mohli odejít do jiných klubů. Proto jsem se snažil prioritně vyřešit to, aby k nám tito hráči přišli na přestup.

Je to velký rozdíl trenér x funkcionář klubu?

Rozdíl to velký je hlavně v tom, že nejsem s hráči na hřišti. Protože jsem ale člověk, kterého baví něco budovat a tvořit, tak mě moje nová role zatím naplňuje a jsem přesvědčený, že naplňovat bude i v budoucnu. Jedná se spíše o manažerskou práci, je to hodně o plánování, organizaci a kontrole. Výhodou je, že máme v klubu několik pracovitých a šikovných trenérů, na které se můžu spolehnout. Mým největším úkolem je od července vytvořit tým lidí, který půjde stejnou cestou a bude s mladými hráči pracovat podobně, jak je to běžné v západoevropských zemích.

Jste ve spojení s trenérským tandemem áčka Barborík – Pilný?

Jsme v pravidelném kontaktu, ale jelikož z vlastní zkušenosti vím, co práce hlavního trenéra u A týmu obnáší, tak je nechci zatěžovat hloupostmi. S Bohoušem Pilným jsme ale například domluveni, že jednou týdně povede skupinový trénink pro bránící hráče. Stejně tak jsem i domluvený s Markem Kuličem, který povede skupinový trénink pro útočníky.

Máte tedy přehled od elévů až po nejstarší dorost. Jak je na tom naše mládež a který ročník se zdá být nejúspěšnějším?

Jak jsem již říkal, jednotlivé týmy a hráče teprve poznávám a proto nechci hodnotit, co bylo před tím, než jsem přišel. Jelikož je u nás v klubu třináct mládežnických týmů, tak chvíli potrvá, než všechny hráče poznám. Už teď ale můžu říct, že jsem absolvoval dvě porady s trenéry přípravek, kterou má na starosti jako šéftrenér přípravek Mirza Rahimič a mám dobrý pocit ze zápalu a odbornosti jednotlivých trenérů. Protože jestliže chceme vychovávat kvalitní fotbalisty, musíme začít od těch nejmenších. Co se týká úspěšnosti týmů, tak bych rád zdůraznil, že nadřazuji výchovu individuality nad týmový úspěch. Týmový úspěch za áčko nikdy hrát nebude, kdežto individualita typu Dana Trubače ano.

Ve fotbalovém zákulisí se nyní hodně řeší fotbalová akademie řízená FAČR. Co klubům přinese a co to pro ně znamená?

Abych pravdu řekl, tak se kolem tohoto projektu vznáší tolik otazníků, že dneska nikdo nemůže zodpovědně říct, co to přinese. Jsem ale domluvený na schůzce s Michalem Prokešem, který má tuto problematiku na starosti a doufám, že mně všechno osvětlí a vyslechne si naše názory.

Nejstarší dorost je až ve druhé polovině tabulky, ovšem sedmnáctiletí fotbalisti se vyhřívají na prvním místě a šestnáctiletí mají medailové pozice také na dostřel. Co si slibujete u jednotlivých kategorií v jarních odvetách?

Jak už jsem řekl v předešlé otázce, týmový úspěch je v mládeži pěkná věc a máme z něj radost, pokud ale z toho úspěšného týmu nevychováme ani jednoho hráče pro áčko, tak je nám to k ničemu. Od jarních odvet očekávám to, že uvidím pěkný kombinační fotbal a zaujmou nás svými individuálními výkony jednotliví hráči. Byl jsem se podívat za zápasu naší patnáctky se Spartou Praha a přál bych si, abych takových zápasů z naší strany viděl co nejvíce.

Posílí někdo od jara nejstarší dorost U19?

Z juniorky se vrátil Lukáš Vyšehrad, aby nám pomohl a přišel také Milan Sluka. Do branky jsme získali z Pardubic reprezentanta Honzu Stejskala.

V nedávné minulosti byl Jiří Miker (U17) na testech v londýnské FC Chelsea. Je někdo v mládežnických kategoriích, kdo v současnosti vyčnívá a je o něho v Evropě zájem?

O zájmu evropských klubů nemám zatím žádné povědomí. V posledních reprezentačních nominacích jsou hráči Dan Trubač, Honza Stejskal, David Šípek a v patnáctce byl také Dan Finěk a Šimon Pecháček.

Jak má klub FC Hradec Králové zmapovaný „terén“ po kraji a jaká je spolupráce s okolními kluby?

Tak to je jeden z dalších úkolů, na kterém teď pracujeme. Snažím se sejít s každým zástupcem regionálního klubu, se kterým náš klub spolupracoval nebo spolupracuje. Chtěl bych, aby tyto kluby měli sami zájem s naším klubem spolupracovat a nestávalo se, že hráči z našeho regionu odcházejí do jiných klubů.

Jaké akce chystá fotbalová akademie v prvním pololetí roku 2015?

Řešíme běžné sportovní záležitosti, doplňování jednotlivých týmů a také připravujeme určitou vizi, podle které budeme od července pracovat. Chceme vše komplexně připravit počínaje metodikou, plochami, spoluprací se školami atd. Rádi bychom se přiblížili tomu, jak se pracuje v zahraničí. Na květen připravujeme v rámci oslav výročí založení klubu Dětský den.

 

 

 

Autoři: FCHK.cz

Nejlepší fotbalový manažer.
Banner
V češtině a ZDARMA!

Další dokumenty

Facebook

Soutěže