Votroci opět přetrhli sparťanskou sérii

1. liga

Faul na Štěpána a pokutový kop

/FOTOGALERIE/ Když v červenci 2010 votroci v prvoligové premiéře přerušili 33 zápasů trvající neporazitelnost Sparty góly Rezka a Pilaře, bylo v Hradci dlouho veselo. Včerejší večerní utkání, které rozhodl zákrok Vidličky na pronikajícího Štěpána, následné vyloučení a proměněná penalta Dvořáka, přineslo první ztrátu letenských v tomto ročníku venku.

Přitom příliš společného tyto dva zápasy neměly. Na rozdíl od letní premiéry si v chladném počasí a večerním čase na Všesportovní stadion našla cestu zhruba polovina fanoušků.

Ani trávník nebyl ideální. Nutno ovšem podotknout, že vzhledem k rozmarům počasí v minulých dnech s ním aktéři problémy neměli. "Terén byl pro obě mužstva stejný a nemyslím si, že byl na toto počasí špatný," řekl na pozápasové tiskovce trenér poražených Hašek. "Když jsem viděl trávník před třemi dny, tak jsem byl dnešním stavem příjemně překvapen," kontroval lodivod votroků Kotal. Bláto a vodu si tak vychutnali především fotografové pohybující se v těsné blízkosti hrací plochy.

I samotný úvod zápasu se od toho předchozího duelu lišil. Lídr od počátku zatlačil votroky na jeho polovinu, ale nějaké výraznější ohrožení jejich branky se nekonalo. Domácí vsadili na defenzívu a dopředu se jim příliš nedařilo. Kombinace končila velmi záhy a bylo vidět dost nepřesných přihrávek na obou stranách.

Ve 12. minutě si slabší chvilku vybral Plašil, naštěstí Kerič jeho nabídku ke skórování nevyužil a svou střelu poslal daleko vedle branky Koubka. Samotný neúspěšný exekutor se po chvíli ze hřiště poroučel a nahradil ho Grajciar.

Hradec postupem času pochopil, že letenští toho zřejmě příliš nevymyslí a začal zaměstnávat sparťanskou defenzivu. Prvotní nesmělé pokusy v podání Mrázka a Štěpána skončily nepřesnostmi. Ve 24. minutě hlavička Černého po rohovém kopu Štěpána byla zblokována obránci Sparty.

Ke svým ofenzivním výpadům využívali votroci především pravou stranu, kde si prvoligovou premiéru v rudém dresu odbýval syn hradeckého odchovance Martin Frýdek mladší. Spolu se zkušeným Sionkem však dost často prohrávali souboje s Mrázkem a Poděbradským. Naštěstí pro lídra za ně dokázal zaskočit Jarošík.

Deset minut před přestávkou přišla komplikace pro domácí. Za cenu žluté karty vyřadil ze hry Filipa Klapku Holek a na hřiště přišel Dvořák.

Do konce prvního poločasu se kromě několika pokusů na obou stranách už nic zvláštního nedělo. "V prvním poločase nám chyběl pohyb a sebevědomí," komentoval nepovedenou část zápasu Martin Hašek.

Více vzruchu přišlo záhy po přestávce.

Ve 48. minutě Sionko ztratil míč, toho se zmocnil hbitý Vojtěch Štěpán, v situaci dva na jednoho přihrál před pokutovým území na zcela volného Zeleného, ten ale prováhal vhodnou chvilku k zakončení a Švengr včas gólovou hrozbu uhasil.

Rozhodující moment utkání přišel v 54. minutě. Štěpán dostal dlouhý balón za obranu a jeho rychlosti sparťanská obrana nestačila. Když už se chystal v pokutovém území zakončit, stíhající Vidlička ho přidržením za rameno a následným podražením poslal k zemi. Sudí Zelinka neváhal, odpískal penaltu a červenou kartou ukončil Vidličkovo učinkování v zápase. Jeho osud vzal na svou pravačku Dvořák. Třetí pokutový kop v tomto ligovém ročníku pro Hradec dokázal konečně proměnit - 1:0.

Domácím narostla křídla, ale zajišťovací branku se jim vstřelit nedařilo.

Letenští se postupně ze šoku oklepali a hrozili i v deseti, jenže do nějaké zvlášť nebezpečné situace je hradecká obrana nepustila. Naopak 13 minut před koncem zahodil svoji druhou gólovou šanci Zelený. Skvělou Černého přihrávku sice zpracoval, ale jeho lob nad vybíhajícím Švengrem byl příliš vysoký.

Votroci přežili i závěrečný platonický tlak Sparty, která ovšem branku Koubka za celé utkání příliš neohrozila a vrací se domů poprvé bez bodů. Letenský tým tak může mrzet absence vykartovaných hráčů Pamiče a především středopolaře Matějovského a zraněného Krejčího, což potvrdil i Hašek: "Nechci, aby to vyznělo jako výmluva, ale chyběli nám všichni."

"Sparta se neporáží každý den, tak jsem rád, že se nám to podařilo a vrátili jsme fanouškům po špatném výkonu v Liberci radost z fotbalu," uzavřel domácí trenér Kotal.

FC Hradec Králové: Koubek – Pávek, Fukal, Plašil, Poděbradský – Klapka (40. Dvořák), Janoušek, Štěpán (81. Malinský), Zelený – Mrázek, Černý (90+2. Šisler).
AC Sparta Praha: Švenger – Vidlička, Zápotočný, Jarošík, Frýdek (82. Slepička) – Sionko (60. Juhar), Hušbauer, Holek, Kadeřábek – Kweuke, Kerič (18. Grajciar).

Branky: 53. Dvořák. ŽK: 28. Černý, 69. Poděbradský, 90+1. Mrázek  - 36. Holek, 70. Kadeřábek. ČK: 52. Vidlička. Počet diváků: 6300.