Jukl: 'Mít o čtyři body víc, tak skáču a juchám'

Hradecko

„Kdybychom měli o čtyři body víc, tak skáču a juchám. S našimi osmnácti vím, že nás čeká tvrdé jaro,“ uvědomuje si RICHARD JUKL, generální ředitel prvoligových fotbalistů FC Hradec Králové.

 

Jaké je vaše hodnocení podzimní části?

Všichni jsme věděli, že to bude těžké, protože Gambrinus liga je daleko náročnější než druhá liga. Úvod se nám celkem vydařil. Během podzimu jsme s nikým vyloženě nepropadli. Jsme divácky zajímaví, fanoušci na naše zápasy chodí. Pokazili jsme si to tím, že nedáváme góly. Představoval jsem si, že po podzimu budeme mít o čtyři body víc. Kdyby se to povedlo, tak skáču, juchám a užívám si excelentního ne půlroku, ale společně s postupem do první ligy celého roku.

 

Hned v prvním kole jste porazili Spartu. Na zápasy Hradce chodily více než desetitisícové návštěvy. Bylo to zatím vaše nejkrásnější období ve funkci generálního ředitele klubu?

Věděl jsem, že vlaštovka v podobě vítězství nad Spartou nic neznamená. To byl bonus, který nastartoval lidi. A nejkrásnější období? Konec jara a začátek ligy. Postup byl nádherný. Věděl jsem, že za tím stojí spousta práce. Pak přišla liga a další zážitky. Nejsem člověk, který by předčasně slavil. Dovedu si užívat, až když hon skončí. A nyní máme odehráno teprve sedmnáct kol ze třiceti.

 

Přesto byl jste pyšný, když na Spartu a na Slavii přišlo do hlediště takřka dvacet tisíc lidí?

Předně bych chtěl říci, že tolik diváků tady nebylo. Osmnáct tisíc, jak jsem si přečetl ve vašich novinách, je příliš velké číslo.

 

Jak chcete. Ale ze svazu vám hrozili pokutami kvůli překročení šestitisícové kapacity.

Byli jsme pozváni na disciplinární komisi z důvodu překročení kapacity při utkání se Slavií. Jenže lidé v Česku chodí na fotbal pozdě, nahromadili se před branami, do toho zkolabovaly dva turnikety a všechno se zpozdilo. Fotbal se dělá pro diváky. Myslím, že víc to vadilo novinářům než samotnému svazu.

 

Jukl: 'Mít o čtyři body víc, tak skáču a juchám' Zpátky k vašim pocitům. Dostavila se pýcha?

Pýcha… Byl jsem spokojený – s návštěvností, s předvedenou hrou. Třeba Slavia: bod jsem bral. Teď mě mrzí, že jsme nezískali všechny tři. Porazit v jednom ročníku obě pražská „S“ se jen tak nepovede. Zároveň jsem měl zataženou ruční brzdu, protože jsem věděl, že zlomové okamžiky teprve přijdou. Stojíme na hraně. A vím, že nás čeká tvrdé jaro.

 

Už jste z něho nervózní?

My jsme nervózní už od začátku soutěže. (usměje se) Musíme se dát do kupy především psychicky. Odpočinout si. Oproti ostatním jsme měli krátkou letní přestávku, což bylo vidět ke konci podzimu, kdy nám chyběla šťáva. Na jaro se připravíme jinak. Víme, kde nás bota tlačí, a zareagujeme.

 

Předpokládáme, že nejvíce v útočné fázi, kde jste v sedmnácti zápasech dali bídných dvanáct branek. Jak vám bylo na tribuně při sledování střelecké mizérie?

Hrozně moc mě to iritovalo. I když větší problém by byl, kdybychom si žádné šance nevypracovali. Takový zápas jsme však nesehráli. Bohužel hranice úspěchu a neúspěchu je hrozně tenká. Někdy nám chybělo štěstí, jindy to bylo nezkušeností, neuměním a nedostatkem agresivity. Za podzim dát dvanáct gólů je strašně málo. Všeobecně mi chybí rvavost v koncovce. Vzpomínám si, že když jsem šel na plac, tak jsem chtěl vstřelit gól v každém zápase. Jenže pro to musíte udělat něco navíc. Nejenom běhat okolo vápna a podél postranních čar.

 

Dají se góly „vymáčknout“ ze současných útočníků, nebo je potřeba zkvalitnit ofenzivu příchodem dalších hráčů?

Je to tak i tak. Věřím, že v hráčích to je. Také jsme nějaký čas čekali, než Vašek Pilař nebo Pavel Dvořák dorostou na úroveň, že v druhé lize začnou rozhodovat zápasy. Ten proces je stejný i v Gambrinus lize. Vždyť tihle kluci dávali góly v žácích, v dorostu, v druhé lize. Na druhou stranu chceme kádr doplnit o hráče, kteří kvalitu už prokázali. Otázkou je, co znamená přivést gólového hráče? Podívejte se do první či druhé ligy a ukažte mi útočníka, který branky umí dávat a chce jít do Hradce Králové?

 

Jenže pro zvýšení pravděpodobnosti úspěchu bude zřejmě potřeba získat koncového hráče. Berete to jako zásadní úkol zimy?

Hodně o tom v klubu diskutujeme. Nechceme rozbourat mužstvo, které tady je, jelikož je na čem stavět. Musíme se zachovat tak, aby případný příchod kohokoliv vyhovoval kabině, naší hře a vůbec celému klubu. Prostě, aby to fungovalo. Vybrané typy máme, ale nikde není napsáno, že když přijde Raúl, tak bude v Hradci dávat góly.

 

Bude ofenziva jedinou řadou, kde se hodláte posílit?

Kdo se dívá na náš styl hry, tak ví, že útočník musí bránit a obránci zase musí podpořit ofenzivu. Proto nerozlišujeme obranu a útok, ale hledáme typy hráčů, kteří nám jsou schopní pomoct.

 

Jukl: 'Mít o čtyři body víc, tak skáču a juchám' Takovým hráčem mohl být Karel Piták, s kterým jste v průběhu podzimu byli domluveni na příchodu z Jablonce. Mrzí vás stále, že se jeho příchod nepodařilo legislativně dořešit?

Strašně moc. Všechny zainteresované strany to chtěly. Pro Jablonec to bylo zahození horké brambory, pro Karla vysvobození a pro nás velká pomoc. Jsem rád, že Karel v průběhu zbylé části podzimu prokázal, že kvalitu má, že to chtělo ze strany Jablonce jen trpělivost.

 

Pitáka jste však kvůli neznalosti řádů vystavili do nepříjemné role, kdy se musel vrátit zpátky do Jablonce.

My jsme ale regule znali. V minulosti tyhle procesy normálně běžely. Mohl bych to dokumentovat na iks případech z loňského roku. Jenže se vyměnil pracovník na registračním úseku a řekl: Ne, já už to dělat nebudu. Nevěděl to Jablonec, my, Slavia, Sparta. Jen jsme všichni v ten den kroutili hlavou. A že jsme Karla vystavili do nepříjemné situace? On byl v Jablonci tak frustrovaný, že příchod k nám bral jako ideální variantu. Nakonec ho celá věc nakopla a Jablonci ukázal, jaký je to hráč.

 

Je tedy příchod Karla Pitáka v zimě pasé?

A vy si myslíte, že Jablonec pustí hráče, který jim rozhoduje všechna utkání?

 

To asi těžko. Nás spíš zajímá, jestli to ještě budete zkoušet?

S Karlem jsem mluvil předevčírem a zeptal se mě stejně, jako se ptám já vás.

 

V polovině sezony nastal výkonnostní pokles, ze hry se vytratila počáteční lehkost. Čím to podle vás bylo způsobené?

Podle mého názoru to bylo vyvoláno třemi faktory. Hlavním důvodem je, že jsme ztratili lehkost, to je pravda. Přisuzuji to tomu, že jsme oproti jiným týmům měli krátkou letní přestávku. Nebyl takový prostor na regeneraci a kluci neměli dostatek sil na celou podzimní část. Za druhé: soupeři nás postupně více prokoukli a dávali si na nás větší pozor. A třetí věc, trochu se od nás odklonilo štěstíčko. Nicméně si myslím, že nás žádné mužstvo nepřehrálo. I když jsme dostali 3:0 od Plzně a od Liberce, tak soupeři nebyli tak lepší, že bychom na hřišti vypadali jako učedníci. Za sedmnáct kol nás tedy žádný protivník nepřehrál. A to je pro mě zásadní pozitivum. K tomu samozřejmě musíme zapracovat na slabinách, které jsme měli v první polovině soutěže. Tohle mi dává určitý optimismus pro jarní část, ale zároveň zvedám varovný prst: pokud nezlepšíme nedostatky, tak budeme mít velké problémy.

 

Překvapil vás někdo z týmu během podzimu?

Pro mě byl příjemným překvapením Jirka Janoušek. Ač styl jeho hry není moc hezký na pohled, tak jakožto jednadvacetiletý kluk, který má odehráno jen pár zápasů v druhé lize, zvládl přechod do vyššího patra obdivuhodně až excelentně. Naopak od některých hráčů jsem čekal víc. Nerad je hodnotím přes noviny. Oni to sami moc dobře vědí.

 

Hlavně v úvodu podzimu vzbudil velký ohlas svými výkony Václav Pilař. Je o něho či jiné hráče zájem z jiných klubů?

Žádné nabídky jsme neobdrželi, ani žádného hráče nehodláme prodat.

 

V druhé polovině podzimu nás zaráželo chování trenéra Václava Kotala. Často byl podrážděný, ať už směrem k médiím či na tiskových konferencích. Před zápasem s Ústím nad Labem dokonce vyslovil větu, že bojuje s vedením. Došlo mezi vámi k nějakému konfliktu?

Trenér Kotal je pod permanentním tlakem, tak jako každý jiný trenér. On je navíc typ, který si každý neúspěch ohromně bere. Zažil psychicky náročné jaro v boji o postup, na podzim zase chtěl obstát v Gambrinus lize, takže ten tlak na něho byl opravdu velký. My jsme žádný problém neměli. Nedostal žádné zákazy ohledně komunikace. Moc jsem se v tom ale nepitval, protože nemám ve zvyku chrlit oheň, když to není nutné. Spíš si myslím, že Václav Kotal si tlak na sebe vytváří z větší části sám.

 

Mohla se podle vás nervozita kouče přenést i na mužstvo? Přece jen hráči jsou k těmto věcem vnímaví…

Nejsem tolik v kabině, abych to mohl posoudit. Nevím, zda někdo říkal, že je nervózní z trenéra. Ale nevěřím tomu, že by tohle poznamenalo výkony.

 

Třeba na tiskové konferenci po posledním utkání se Slováckem kouč Kotal odpověděl na dotaz kolegy z deníku Sport „ Jaká bude zima v Hradci?“ dost svérázným způsobem. Není to od Václava Kotala přehnané a zbytečné?

Je pravda, že pokud budu chtít být jízlivější jako vy, novináři, někdy jste, tak na tuto otázku mohu odpovědět několika způsoby. Záleží, jak je otázka položená. Samozřejmě že mohu být i diplomat. Na druhou stranu trenér je v ten moment dvacet minut po zápase, který chtěl vyhrát, což se nepovedlo, plný emocí. Za tohle bych trenéra neodsuzoval. Psychický tlak na něho je velký.

 

Jukl: 'Mít o čtyři body víc, tak skáču a juchám' etošní ligový podzim byl dost divoký. Že bude v tabulce za vámi Slavia a Brno, to jste asi nečekal?

Podzim byl hodně divoký. Takový start jsem jako hráč ani jako funkcionář, kdy jsem ligu sledoval, nezažil. Takhle vyrovnanou tabulku jsme tady už dlouho neměli. Na jednu stranu je to dobře, na druhou špatně. Vždycky je lepší, když dole zůstanou dva týmy a ti nahoře mají relativním klid. Současná vyrovnanost však dává možnost, že se holt bude hrát až do posledního kola a tam by ta kvalita měla rozhodnout. A já doufám, že rozhodne. Proto je jen škoda, že jsme nedotáhli zápasy, které jsme měli dotáhnout. Klidně jsme mohli mít o osm bodů víc.

 

Jak těžké jaro vás čeká? Doma máte relativně slabší soupeře, jako jsou Příbram a České Budějovice, venku vás čekají spíše silnější týmy, viz Plzeň a Sparta.

Vzhledem k tomu, že je soutěž takhle vyrovnaná, je jedno proti komu hrajete. Dvakrát musíte hrát jak s Plzní, tak třeba s Ústím. My jsme porazili Spartu, Jablonec, Olomouc, ale neporazili jsme Bohemku nebo Slovácko. Každý zápas bude jiný. Rozhodne momentální forma a tolik potřebné štěstí.

 

Kolik bude podle vás stačit bodů na záchranu?

To jsem nepočítal, nicméně, když vyhrajeme všechny zápasy doma, tak se zachráníme.

 

Hovořili jsme o psychice a tlaku. Budete v tomto směru pracovat s hráči a trenérem, protože jaro bude ještě daleko náročnější?

Myslím si, že není třeba. Jsem přesvědčen, že všichni mají na to, aby jarní část zvládli. Nemyslím si, že bychom měli labilní mužstvo. A co se týče trenéra, to je váš názor, já ho tolik nesdílím. Věřím, že teď si dva měsíce odpočineme a dostaneme do toho takovou chuť, že jaro bude ještě lepší.

 

Tématem většiny fanoušků je hned po výkonech týmu stadion. V jaké fázi je nyní výstavba nové arény?

Nemám úplně tolik informací. V úterý jsem mluvil s panem Vávrou ze společnosti ECE. Projekt k územnímu řízení běží. Byl tam problém s dopravou, který se musel řešit trochu jinak. Takže práce pokračují. Jen doufám, že bude v co nejkratší době zvoleno vedení radnice a určen směr, jak se bude vše ubírat.

 

Nehrozí zastavení projektu?

Vždycky je možné všechno. Já si ale myslím, že se tak nestane. Většina členů ze širšího vedení radnice, vyjma snad jedné strany, deklarovala, že má zájem stadion dokončit. To je pro mě pozitivní signál. Navíc složení lidí, které v současné době je na radnici, ve mně vyvolává pocit, že stavba stadionu bude jednou z jejich aktivit. Stadion by měl být chloubou Hradce a toto uskupení lidí se po skončení volebního období bude moci pochlubit něčím, co před nimi nikdo nedokázal.

 

Město je majoritním vlastníkem klubu. Nemáte obavy, že by po zvolení nového vedení radnice došlo k přehodnocení podpory vůči fotbalovému klubu?

Tohle zatím nemohu hodnotit, protože zatím nedokážu říci, jak bude nové vedení složeno. Ale vzhledem k onomu uskupení na radnici, věřím, že bude vše pokračovat. Klub je dnes v Gambrinus lize, divácký zájem je obrovský, vidíme to nejen na návštěvách, ale i na ohlasech, ať už na našich webových stránkách nebo hlasů z celého regionu. Dnes jsme vlajkovou lodí sportu v Hradci Králové a doufám, že město se k tomu bude tak stavět.

 

Z tehdejšího vedení města zazněly hlasy, že na podzim 2011 by se mělo začí stavět. Věříte tomu?

Od nás určitě žádné termíny nezazněly. Nevím, jestli to bude příští podzim, ale já jen doufám, že to bude v co nejkratší době. Pakliže tomu nebudeme házet klacky pod nohy, když budeme pracovat se vším úsilím pro to, že to chceme, tak je vše pak vždycky rychlejší.

 

Chystáte úpravy stávajícího Všesportovního stadionu pro jarní část?

V tomto mezidobí budeme zvyšovat kapacitu o tisíc sedaček. Stadion bude pro 7300 diváků, protože dříve jsme nějaké sedačky přidávali. Nevím, jestli na jaře dokážeme vyprodat stadion, protože top týmy už máme za sebou. Věřím ovšem, že diváky přilákáme na stadion svoují hrou, že je dokážeme bavit a oni si najdou na stadion cestu. Myslím si, že nejen z hlediska návštěvnosti jsme oživením ligy a jednoznačně do ní patříme.

Authors: Hradecký deník

Nejlepší fotbalový manažer.
Banner
V češtině a ZDARMA!

Další dokumenty

Facebook

Soutěže